Yunus Emre Dizi

Yunus Emre Dizi

EXXEN dizileri her zaman büyük bir izlenim kitlesine sahip olmasa da usta kadroları ve profesyonel çekimleri ile büyük bir gözde haline gelmektedir. Özellikle de muhafazakâr aileler için oluşturulan bu diziler devlet kanalın da yer almasıyla birlikte daha çok izlenim oranı oluşturmak adına ilerleme kaydedilmiştir. Son günlerde bu ilerlemeyi en iyi başaran dizilerden birisi de Yunus Emre dizisidir ve büyük heyecanla 26. Bölümü geride bırakarak tarih kokan bir yapıtı daha öne sürmüşlerdir. Aşkın yolculuğunu yaşayan Yunus Emre Tapduk Emre tarafından kuyudan çıkartılarak dergâha doğru getirilir ve yaralarını tedavi ettirmeye başlar. Candaroğlu Argun Bey ise Tapduk Emre’ye doğru giderek bir danışmana ihtiyacı olduğunu söyler ve Yunus Tapduk Emre tarafından Candaroğlu Argun Bey’e özel bir danışman olarak gönderilmektedir. Yunus bu süreç içerisin de her gün Argun beyden gördüğü ilgi ile beraberinde eski gurur ve kibrine yavaş yavaş geri dönüş yapmaktadır.

Zamanla Candaroğlu’nun mevcut halkına daha kötü günler yaşatmak adına vergileri epey büyük bir şekilde arttırması ve Moğollarla iş birliği içerisinde olması bile Yunus’a doğru bir şey olduğunun kanısına vardırmaktadır. Yönetmen Emre Konuk’un oldukça başarılı mekânlarda çekimlerini gerçekleştirmesi de tarihi bizlere en iyi şekilde anlatan bir projeyi devam ettireceğinin işaretidir. Yunus Eme zaman içerisin de nasıl bir hal alacak ve bu Aşk yolculuğu onu nerelere taşıyacak tarihi en iyi şekilde ilerleyen bölümlerde de bizlere sunmaktadır. Bu bölümde ise bizleri en çok güldüren küçük oyuncu İsmail Efendi artık ihtiyarla daha yakından uğraşmakta ve sohbetleri beğenmediğini dile getirmektedir. İsmail sohbeti beğenmeyip yine de güzel anlatım karşısın da dinleyeceğini de dile getirmektedir. Hikâye olarak anlatıma devam eden ihtiyarı sevinçli bir şekilde dinlemeye başlar. İbrahim Ethem öyküsünü bu sefer küçük İsmail Efendinin istediği gibi anlatır ve İsmail oldukça meraklı gözlerle dinleyerek onun gibi olmayı istemektedir. Güçlü ve adaletli birisi olmak adına kendisine yol vermektedir.

Halkın şeyhe karşı bir surat asması yer almaktadır çünkü çarşı Pazar büyük bir çalkantı içerisinde olduğunu söylemekte ve bu vergilerin bu şekilde devam etmesiyle de daha kötü günlerin olacağını işaret etmektedirler. Eski kıyafetlerini gören Yunus bir anda geçmişe gider ve kibrini yenmek adına kendisine birazda çeki düzen vermek istemektedir ve geçmişte adaleti elinde tutacağına karşı verilen kadı yetkisi ve cübbesiyle bir kademe de olsa durulmaktadır. Aşk yolunda dürüstlükten ödün vermeyen Yunus Emre ilerleyen bölümlerin de ise bizlere tarihi geçmişi en iyi şekilde yansıtmaya da devam edecektir. Konağın meclis odasına bir anda bey girince konağın geçmişe dair bilgilerini aktarır ve Yunus efendiye vazifede ki ilk günü adına Taşra da bir görev vermektedirler. Yunus Emre görevin ne olduğunu sorar ve kimselerin haber olmadan altınları ihtiyar İbrahim ağaya teslim etmesini ister. Bir yolculuk serüveni daha diğer bölümde devam edecek ve aşk yolculuğu bitmeyecektir.

Related posts

Leave a Comment